Apel Biskupa Płockiego o wsparcie zbiórki na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie

Piękna tradycja każe nam, aby w Wielki Piątek, przy krzyżu naszego Zbawiciela, pamiętać o chrześcijanach żyjących dziś w Ziemi Jezusa i na całym Bliskim Wschodzie. Wielu naszych braci jest tam wciąż prześladowanych i żyje w biedzie, niepewności jutra, oraz czeka na naszą konkretną pomoc, zwłaszcza na terenach, gdzie toczy się wojna.
Apeluję do Was, Bracia i Siostry, abyście otworzyli swoje serca i w tegoroczny Wielki Piątek, całując rany Ukrzyżowanego Pana, wsparli materialnie w wielkoduszny sposób dzieło zwane - "Collecta pro Terra Sancta" służące pomocą chrześcijanom w Ziemi Świętej. Niech to będzie wyraz naszej solidarności, czynnej wiary i bliskości z braćmi w wierze w ziemskiej Ojczyźnie naszego Zbawiciela.
Watykańska Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich przekazała nam ostatnio informację, że w ubiegłym – 2017 roku przekazaliśmy na wspomniany cel jako Kościół lokalny płocki ofiarę w wysokości 90.000,00 zł. W imieniu Ojca Świętego Franciszka za ten dar dziękował kard. Leonardo Sandri. Dziękuję Wam również i ja za ten wielkopiątkowy dar! To także dzięki Waszemu wsparciu, było możliwe przeprowadzenie w ostatnim czasie niektórych prac remontowych w najświętszych dla nas miejscach: w Bazylice Narodzenia w Betlejem i Świętego Grobu w Jerozolimie. Bóg zapłać za dobre serca i za każdą złożoną ofiarę!
† Piotr Libera - Biskup Płocki

1. W najbliższy czwartek rozpoczniemy Triduum Paschalne – czas męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej, wraz z obrzedem „mandatum”, czyli uroczystego umywania nóg, według przykładu, który pozostawił swoim Apostołom Zbawiciel, zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 18.00. Po niej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Ołtarza Wystawienia. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała do godz. 22.00. O godz. 21.00 zaśpiewamy Gorzkie Żale.

2. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu Wystawienia: od godz. 8.00 do 18.00. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Po niej - adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. W Wielki Piątek o godz. 20.00 serdecznie zapraszamy na wspólne czuwanie przy grobie Pana Jezusa, przygotowane przez naszych księży wikariuszy oraz młodzież. O godz. 21.00 zaśpiewamy Gorzkie Żale. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.
3. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 do 20.00. Do adoracji zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci, młodzież, ministrantów, harcerzy, Straż Pożarną i członków różnych grup i wspólnot działających w naszej parafii. Święcenie pokarmów odbędzie się w godzinach od 9.00 do 18.00. W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej ani nie sprawuje się żadnych sakramentów, poza sakramentem pokuty. Jest to dzień zadumy i żałoby po śmierci Chrystusa i oczekiwanie na Zmartwychwstanie.
4. Święta Wielkanocne rozpoczniemy Wigilią Paschalną. Msza Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w Wielką Sobotę wieczorem, po zachodzie słońca, jest najważniejszą Eucharystią w całym roku liturgicznym. To właśnie podczas Wigilii Paschalnej po raz pierwszy śpiewamy uroczyste „Alleluja” i zaczynamy świętować Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Chociaż ta Msza święta rozpoczyna się w sobotę wieczorem, to jednak jest ona już Mszą świętą niedzielną Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kościele Wigilia Paschalna rozpocznie się o godz. 20.00. Zachęcamy wszystkich parafian i gości do udziału w tej ważnej i uroczystej liturgii. Na Mszę świętą Wigilii Paschalnej przynosimy świece.
5. Msza święta rezurekcyjna z procesją wokół kościoła zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 6.00.
6. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę kancelaria parafialna będzie nieczynna.
7. W Wielką Sobotę będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi w godz. od 9.00 do 13.00 oraz po południu od godz. 15.00 do 18.00.
8. W ubiegłą niedzielę, podczas kiermaszu wielkanocnego, zebraliśmy na wakacyjny wyjazd w góry dzieci i młodzieży kwotę 1965,57 zł. Pięknie dziękujemy za ofiary, życzliwość i wsparcie.
9. Jeszcze dzisiaj jest możliwość złożenia ofiar na kwiaty i dekorację Grobu Pańskiego. Prosimy je składać do skarbony stojącej pod chórem przy głównym wyjściu z kościoła. Serdecznie dziękujemy.
10. W zakrystii jest do nabycia nowy numer „Gościa Niedzielnego”. Jest także kwietniowy numer „Małego Gościa” oraz „Rycerza Niepokalanej”.