Apel Biskupa Płockiego o wsparcie zbiórki na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie

Kochani Diecezjanie,
w 1974 r. św. papież Paweł VI ustanowił w całym Kościele katolickim Wielki Piątek dniem wsparcia modlitewnego oraz jałmużny na rzecz chrześcijan w Ziemi Świętej. Każdego roku także nasza diecezja włącza się w to ważne dzieło ochrony miejsc naznaczonych ziemskim życiem Zbawiciela, ale także żywych „kamieni”, którymi są nasi bracia i siostry w wierze tam mieszkający. W 2018 r. Kongregacja Kościołów Wschodnich zebrała w całym świecie na ten cel 8,6 mln euro. Jest w tym także i nasza cząstka.
Proszę Was, Kochani Diecezjanie, byście wsparli swoją ofiarą, złożoną w Wielki Piątek, różnego rodzaju dzieła duszpasterskie, edukacyjne i medyczne w Ziemi Świętej i na Bliskim Wschodzie. Niech rozmyślanie Męki i Zmartwychwstania naszego Pana oraz przemierzanie w czasie liturgii Triduum Paschalnego Jego wędrówki po świętym mieście Jeruzalem pobudzą nas do solidarności z rodzinami i dziećmi tam mieszkającymi.
Papież Franciszek w czasie wizyty ekumenicznej w Bari w ubiegłym roku mówił: „Na Bliskim Wschodzie od lat przerażająco wiele maleństw opłakuje gwałtowną śmierć członków rodziny i widzi ojczyznę osaczoną, mając często jedynie perspektywę konieczności ucieczki. To jest śmierć nadziei. Oczy nazbyt wielu dzieci przez większość życia widzą gruzy, zamiast szkół, słyszą grzmot ryku bomb, a nie świąteczny harmider zabaw. Proszę was, niech ludzkość usłyszy wołanie dzieci, których usta głoszą chwałę Boga (por. Ps 8,3). Ocierając ich łzy świat na nowo odnajdzie godność”.
Niech Pan wynagrodzi Wasze gesty chrześcijańskiej jałmużny!
† Piotr Libera - Biskup Płocki

1. W najbliższy czwartek rozpoczniemy Triduum Paschalne – czas męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej, wraz z obrzedem „mandatum”, czyli uroczystego umywania nóg, według przykładu, który pozostawił swoim Apostołom Zbawiciel, zostanie odprawiona w naszym kościele o godz. 18.00. Po niej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Ołtarza Wystawienia. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała do godz. 22.00. O godz. 21.00 zaśpiewamy Gorzkie Żale.

2. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu Wystawienia: od godz. 8.00 do 18.00. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Po niej - adoracja przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. O godz. 21.00 zapraszamy na Gorzkie Żale. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.
3. W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 8.00 do 20.00. Do adoracji zapraszamy wszystkich, a szczególnie ministrantów, harcerzy, Straż Pożarną i członków różnych grup i wspólnot działających w naszej parafii. Święcenie pokarmów odbędzie się w godzinach od 9.00 do 17.00. W Wielką Sobotę nie odprawia się Mszy świętej ani nie sprawuje się żadnych sakramentów, poza sakramentem pokuty. Jest to dzień zadumy i żałoby po śmierci Chrystusa i oczekiwanie na Zmartwychwstanie.
4. Święta Wielkanocne rozpoczniemy Wigilią Paschalną. Msza Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w Wielką Sobotę wieczorem, po zachodzie słońca, jest najważniejszą Eucharystią w całym roku liturgicznym. To właśnie podczas Wigilii Paschalnej po raz pierwszy śpiewamy uroczyste „Alleluja” i zaczynamy świętować Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Chociaż ta Msza święta rozpoczyna się w sobotę wieczorem, to jednak jest ona już Mszą świętą niedzielną Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W naszym kościele Wigilia Paschalna rozpocznie o godz. 20.00. Zachęcamy wszystkich parafian i gości do udziału w tej ważnej i uroczystej liturgii. Na Wigilię Paschalną przynosimy świece.
5. Msza święta rezurekcyjna z procesją wokół kościoła zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 6.00.
6. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę kancelaria parafialna będzie nieczynna.
7. W Wielką Sobotę będzie możliwość przystąpienia do spowiedzi w godz. od 9.00 do 13.00 oraz po południu od godz. 15.00 do 17.00.
8. W najbliższy wtorek 16 kwietnia zapraszamy na Mszę świętą o godz. 18.00, a po niej na nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II, zakończone ucałowaniem Jego relikwii.
9. Dziękujemy bardzo serdecznie Państwu Drewnickim za przepiękne kwiaty, które znajdują się przy kościele i plebanii. Serdeczne „Bóg zapłać.
10. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na wyjazd do Sandomierza i Kazimierza Dolnego w dniach od 29 kwietnia do 1 maja br. Koszt wyjazdu wynosi 450 zł. Więcej informacji u księży wikariuszy.
11. Jest również kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę po sanktuariach Europy organizowaną w dniach od 15 do 29 lipca br. Koszt wyjazdu wynosi 3900 zł i 200 euro. Więcej informacji u księży wikariuszy.
12. Jeszcze dzisiaj jest możliwość złożenia ofiar na kwiaty i dekorację Grobu Pańskiego. Prosimy je składać do skarbony stojącej pod chórem przy głównym wyjściu z kościoła. Serdecznie dziękujemy.
13. Polecamy nowy numer „Gościa Niedzielnego”. Jest także kwietniowy numer „Rycerza Niepokalanej” i majowy numer "Małego Gościa Niedzielnego".
14. Wójt Gminy Sierpc uprzejmie informuje mieszkańców gminy, że odbiór artykułów spożywczych dla najbardziej potrzebujących odbędzie się w czwartek 18 kwietnia. Dla miejscowości Stefankowo i Gorzewo odbiór w Dziembakowie od godz. 20.00.